Certifikační proces se mění

Certifikace podle IPMA se v roce 2020 zásadně změní. Zkoušku se posunou více směrem k praxi. Celý certifikační proces bude také významně zkrácen na cca 1,5 dne.

Zásadní změnou bude, že část písemky a i část ústního pohovoru bude pro level C, B, A nahrazena simulačním workshopem. Na něm kandidáti budou ve skupinách 3 - 5 kandidátů společně řešit jedno zadání. Zkoušející tak daleko lépe posoudí nejen technické, ale zejména behaviorální kompetence. Důraz celé certifikace tak bude na skutečné kompetence projektového manažera, nikoliv na teoretické znalosti prověřované zdlouhavou písemnou částí a pohovorem. 

Simulační workshop bude časově navazovat na termín písemného přezkoušení. Bude tak možné v jeden den napsat (méně obsáhlou) písemnou zkoušku a hned následující den se účastnit simulačního workshopu. Ten bude ukončen zkráceným pohovorem zaměřeným zejména na hodnocení a rozvoj kompetencí kandidáta.

Všichni kandidáti, kteří se přihlásí od 1.3. 2020 již projdou tímto novým procesem. Kandidáti, kteří se přihlásí dříve a chtějí projít certifikací ještě podle stávajících pravidel pak musí vykonat písemnou zkoušku do 30.4. Pokud odloží vykonání písemné zkoušky po tomto termínu, budou již prověřování novým, více na praxi zaměřeným procesem.

A co o simulaci říkají účastníci z pilotní skupiny, kteří si ji vyzkoušeli na vlastní kůži?

"Workshop je rozhodně zábavná forma zkoušky - je to hra, při které má každý šanci projevit své dovednosti a kompetence jak projektové, tak lidské. Zkoušející ve své “projektové roli” ostřížím zrakem sledují účastníky projektu, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že po několika minutách ostražitosti se všichni ponoří do práce a projeví se tak, jak se přirozeně projevují v životě."
Kateřina Kocourová, účastnice pilotní simulace

"Workshop mě velice a mile překvapil. Lidský přístup, konečně byl workshop zaměřený na člověka jako takového a jeho schopnosti (kompetence vzhledem k IPMA) a ne pouze na příručkové znalosti.
Je sice krásné zapamatovat si věty z předchozích školení typu „Riziko vzniká působením hrozby na zranitelnost aktiva“, ale to ve výsledku nic neřekne o člověku a jeho přístupu k práci a ke komunikaci se zadavatelem a kooperujícím firmám.
Vřele doporučuji všem se zúčastnit!"
Robert Janko, AŽD Praha s.r.o., účastník pilotní simulace

Jak vnímá změnu v certifikaci náš zkoušející?

"Z průběhu dnešní pilotní simulace jsem nadšený, bavilo to podle mě uchazeče i nás zkoušející. O uchazečích si lze udělat ucelený a reálný obrázek a certifikát jim udělit s vědomím, že jsme jejich kompetence fakt ověřili."

Michal Beránek, zkoušející IPMA

 

Ověřte svoje schopnosti řídit projekty a přihlaste k certifikaci IPMA ještě dnes.

Přihlaste se na certifikaci

Pro zlepšení našich služeb používáme soubory cookies, prosím, udělte nám souhlas s jejich používáním.

Souhlasím