Kam po střední škole a je stáž řešení jak získat praxi?

Jako skoro každý absolvent nebo absolvent střední školy j se i já potýkám s otázkou, kam teď? Pokud chci studovat vysokou školu, měla bych si na místo brigád najít obstojnou práci, která mi přinese potřebné zkušenosti, jež budu moci v budoucnu napsat do životopisu. Proto jsem se rozhodla začít hledat, ovšem již po několika dnech jsem zjistila, že je to jakýsi začarovaný kruh. Hledám možnost naučit se něco nového, nabýt zkušeností, ale zaměstnavatelé poptávají po lidech již zkušených, a to i v mém věku!

Potom, co jsem začala od svých, již starších přátel vyzvídat, jak se z této situace dostali. Odpověď byla jednoduchá. Stáž. Což byla přesně, ta která mě nikdy nenapadla. Když mi ale kamarád poslal inzerát na jednu stáž, řekla jsem si, a proč ne? Konkrétně jsem narazila na nabídku od IPMA Česká Republika, která rozvíjí komunitu projektových manažerů a nabízí pro ně mezinárodní certifikaci. Náplní stáže je psaní článků, péče o sociální sítě, cokoliv, co posílí brand IPMA a možná trocha administrativy. Na oplátku mohu získat praxi s doporučením a certifikaci na projektové řízení zdarma. Moje motivace je jasná. Chci naplnit svůj životopis hodnotnými zkušenostmi, podpořenými praxí a naučit se nové dovednosti. Stáž mi nabízí nahlédnout pod ruce těm, kteří se v těchto sférách pohybují již několik let a dát mi představu o tom, jak co chodí a co mám očekávat od své budoucnosti. Opravdu mě baví práce s lidmi? Chci se v budoucnu stát členem větší nebo menší korporace? Jsem kolektivní hráč? Jak zvládnu plnit úkoly, které mi budou zadávány? Co jsou moje silné a co moje slabé stránky? Chci se zabývat spíše tímto nebo něčím jiným? Očekávám, že v průběhu mé půlroční stáže dostanu na tyto otázky odpověď. Chci vědět, co mě čeká v profesním životě dřív, než do něj budu hozena.

O autorce: studentka pražského německého gymnázia s kreativním duchem a ambicemi do budoucna, zájemkyně o psychologii a práci s lidmi.